Budowa campervana – instalacja wodna i gazowa.

IMG_8450

Witam ponownie.

W dzisiejszym wpisie chciałbym poruszyć temat instalacji wodnej i gazowej. Do przerejestrowania vana na campervana wymagana jest kuchenka gazowa minimum dwu palnikowa zamocowana na stałe w vanie. Co do wody potrzebujemy tylko dwa baniaki na czystą oraz brudną (zużytą) wodę, nie wymagany jest zlewozmyniewak. 

My jednak kupiliśmy gotowy zestaw w którym znajdował się zlew razem z dwoma palnikami, dwa zbiorniki na wodę, elektryczna pompka do wody oraz wszelakiego rodzaju okablowanie i przejściówki do wody oraz gazu. Pozostawało jedynie dokupić butle z gazem. Taki komplet wyszedł nas taniej niż gdybyśmy mieli kupować wszystko oddzielnie.

Należy wspomnieć o wyborze butli z gazem. Do wyboru mamy dwa rodzaje gazu, propan i butan w zależności od upodobań. My zdecydowaliśmy się na propan (wielkość butli to 13kg) przede wszystkim dlatego że można go używać w temperaturze otoczenia do -46 stopni Celsjusza. Dodatkowe atuty to: wyższa wartość opałowa (szybsze gotowanie), lżejszy oraz tańszy niż butan. Natomiast co do samego butanu jego największą zaletą jest mniejsza toksyczność, jednak jego minimalna temperatura pracy to tylko -2 stopnie Celsjusza co powoduje że jest lepszym wyborem dla okresu wiosna, lato. Niezależnie od wyboru należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji.

Ok instalacja gazowa. Do kuchenki zamocowanej na stałe w blacie podłączamy miedzianą (w miarę elastyczną) rurkę, którą mocujemy na stałe do ścianki vana. Po ściance prowadzimy ją do miejsca w którym docelowo będzie stała butla. U nas butla znajduje się z tyłu vana zaraz za drzwiami tak aby był do niej łatwy dostęp w razie potrzeby wymiany. Butlę z miedzianą rurką łączymy za pomocą specjalnej przejściówki z giętkim specjalnie do tego przeznaczonym wężykiem który ułatwia wyjmowanie i demontaż butli. Z drugiej strony wężyka należny zamocować specjalny regulator który reguluje ilość przepływającego gazu i dopiero ten regulator przykręcić do butli. Należy pamiętać ze butla musi być przymocowana na stałe tak aby nie zmieniła swojej pozycji w czasie jazdy. Dodatkowo na czas jazdy gaz musi być zakręcony. 

Instalacja wodna. Tutaj mamy dwa etapy. Etap pierwszy to podłączenie odpływu zlewozmywaka do zbiornika z brudną wodą, nie ma tu za bardzo nad czym się rozpisywać. Nie ma tu żadnych złączek, kolanek, syfonów, po prostu giętką rurkę mocujemy tak aby nie wypadła ze zbiornika podczas jazdy. Etap drugi to podpięcie wody oraz zasilania do pompy wodnej. Do pompy wody podpinamy przewód zasilający i wężyk którym woda będzie pompowana, następnie umieszczamy ją w zbiorniku na czystą wodę tak aby znajdowała się zaraz nad dnem zbiornika. Wężyk z wodą podpinamy bezpośrednio do baterii zlewozmywakowej. Odnośnie przewodu zasilającego. Jedną końcówkę podpinamy do masy, natomiast druga wędruje do włącznika pompy, w naszym przypadku jest to przełącznik stylizowany na pokrętło znajdujący się zaraz koło baterii zlewozmywakowej. Do baterii tej podpinamy też zasilanie z akumulatora, należy pamiętać o wstawieniu bezpiecznika w odpowiednim miejscu. W zależności od rodzaju pompy podłączenie elektryczne może się nieco różnić, w takiej sytuacji zawsze należy kierować się instrukcją dołączoną przez producenta. Należy także wspomnieć o samych baniakach na wodę, w naszym zestawie znajdowały się dwa o pojemności 20 litrów. Same zbiorniki należy przymocować tak aby nie zmieniały swojej pozycji w czasie jazdy, dodatkowo powinny być w łatwy sposób demontowane w celu uzupełnienia wody czystej bądź pozbycia się wody brudnej. 

Gdy już uporamy się z całą instalacją należy sprawdzić jej szczelność. Dodatkowo podczas używania instalacji wodnej należy pamiętać o kontrolowaniu poziomu wody w zbiornikach, zarówno czystej jak i zużytej.

Kilka zdjęć z przeprowadzonych prac. Instalacja wodna i gazowa

Mariusz.

Advertisements

Author: notowdrogeblog

Jesteśmy rodziną lubiącą podróżować. Czasami daleko a czasami blisko. Ostatnio zainteresował nas Campervaning i na blogu tym będziemy opisywać wszystkie nasze zmagania z campervanem i z przygodami z nim związanymi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s