Budowa campervana – ocieplenie i montaż szyby w bocznych drzwiach.

IMG_7198

Witam.

Prace nad naszym mobilnym domem powoli ruszyły. Po dokładnym wyszorowaniu naszego domku na kółkach. Przyszła pora na ocieplenie i wyciszenie ścianek, sufitu i podłogi, oraz zamocowanie szyby w bocznych drzwiach.

Ponieważ zależy nam na czasie na razie nie będziemy brać pod uwagę tylnych drzwi. Po prostu zrobię je już po rejestracji gdyż w żaden spodów nie koliduje to z resztą prac a oszczędzi mi czas. Jak już pisałem wcześniej ocieplenie nie jest wymagane do przerejestrowania. Jednak robimy to po prostu na wszelki wypadek gdyby przyszło nam podróżować w chłodniejsze dni. Dodatkowo wyciszy nam to przestrzeń mieszkalną.

Ok od czego by tu zacząć? Może od materiałów. Do tego kroku użyliśmy:

 • podwójnej bąbelkowej folii aluminiowej
 • aluminiowej taśmy klejącej
 • taśmy klejącej obustronnej
 • styroduru
 • wełny mineralnej
 • pianki montażowej
 • płyty sklejki
 • wytrzymałej taśmy klejącej
 • sznurka
 • wkrętów

Po wcześniejszym przygotowaniu ścianek, sufitu i podłogi zabieramy się za prace związane z ociepleniem. Od razu na wstępie napisze że wszystkie rozwiązania które zastosowaliśmy nie wynikały z lat praktyki a jedynie z informacji zdobytych w internecie na różnych stronach bądź forach. Aby było jak najbardziej czytelnie postaram się opisać wszystko w punktach. Poradnik ten nie ma trafiać do specjalistów. Jego zadaniem jest przekonanie zwykłego człowieka że taką przeróbkę może zrobić każdy. Aby nie odwlekać:

 • Zaczynamy od pianki montażowej. Piankę wciskamy w naprawdę malutkie szczeliny, np. wsporniki pod sufitem i wszystkie dziury w które nie da się wetknąć wełny mineralnej.
 • Następnym etapem jest oklejenie całego wnętrza aluminiową folią bąbelkową. Do tego celi wygodnie używa się taśmy klejącej obustronnej. Czynność tą należy wykonać na tyle ostrożnie aby folia nie popękała ponieważ ma ona za zadane termiczną izolację. Czyli ciepło nie ucieka na zewnątrz. Dodatkowo na łączeniach folii używamy taśmy aluminiowej.
 • Teraz przyszła pora na styrodur. Ogólnie taniej będzie użyć zwykłego styropianu budowlanego ale jego właściwości są niestety troszkę gorsze i podlega on utlenianiu się. Styrodur mocowałem na mocną taśmę klejącą, ogólnie i tak będzie on przytrzymywany przez płytę. Należy zwrócić uwagę aby nie było żadnych luzów pomiędzy łączeniami płyt gdyż będzie to powodować niemiłe trzeszczenie (ocieranie się płyt podczas jazdy) oraz tzw mostki termiczne. Styrodur jest na tyle twardy że nadaje się idealnie na podłogę.
 • Pora na wełnę mineralną. Wełnę stosujemy tam gdzie nie wepchniemy styroduru a jednocześnie przestrzeń jest zbyt duża aby użyć pianki montażowej. Należy jednak pamiętać ze wełna bardzo chłonie wilgoć. W związku z tym należny przed montażem wsadzić wełnę w plastikowy worek (np. malutki worek na śmieci) aby nie dopuścić wilgoci do wełny. Jednym słowem wkładamy wełnę do worka wyciskamy z niego powietrze i szczelnie zawiązujemy. Następnie ostrożnie wciskamy w przewidziane miejsca.
 • Ostatni etap to przykręcenie sklejki do ścianek, sufitu i podłogi. Do tego celu używany najlepiej zwykłych wkrętów. 

Z dodatkowych uwag można wspomnieć o sznurku który doskonale nadaje się do mocowanie styroduru pod sufitem. 

Kilka zdjęć. Ocieplanie

Teraz poruszymy temat okna. Najlepiej poszukać na ebayu całego zestawu w skład którego wchodzi: szyba, uszczelka, klej do montażu oraz instrukcja. W sumie to nie ma tu jakiejś większej logiki wycinamy dziurę w drzwiach wyrzynarką albo szlifierką kątową, pozbywamy się ostrych zadziorów. Odpowiednio przygotowujemy powierzchnie pod klej (wszystko w instrukcji) i przyklejamy. Dobrze jest też użyć zacisków stolarskich które przytrzymają szybę do czasu aż wszystko dobrze wyschnie. Następnie zakładamy uszczelkę od wewnątrz. 

Kilka zdjeć. Montaż szyby

I w sumie to na tyle.

Mariusz.

Advertisements

Author: notowdrogeblog

Jesteśmy rodziną lubiącą podróżować. Czasami daleko a czasami blisko. Ostatnio zainteresował nas Campervaning i na blogu tym będziemy opisywać wszystkie nasze zmagania z campervanem i z przygodami z nim związanymi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s